Tarify a sazby elektřiny: Jak se v nich vyznat?

Tarify a sazby elektřiny přináší do ceníků operátorů nemalé zmatky. Jaký je rozdíl mezi sazbou za elektřinu a tarifem? Jaké se hodí pro vás?

Přejděte k levnějšímu dodavateli. ZDARMA!

Je to jednoduché: najděte si nového dodavatele elektřiny a plynu a zbytek ponechejte na nás! Průměrná česká domácnost s námi ušetří 2 324 Kč.

Kolik ušetřím:ElektřinaPlyn

tisk stránkyCeny energie | 25. 1. 2012

Přestože elektřinu využíváme v domácnostech všichni, málokdo z nás má představu o celkové nabídce na trhu. Naprostá většina domácností tak platí za energie více, než by musela. Náprava je přitom jednoduchá – stačí se umět zorientovat v nabídkách operátorů (anebo využít naší kalkulačky).

Sazby a tarify elektřiny nevytváří prostředí, které je výrazně odlišné od nabídek telefonních operátorů. Pouze se o nich méně mluví a stránky operátorů s energiemi jsou většinou na první pohled o dost komplikovanější. Na začátek jedna důležitá informace: sazby elektřiny a tarify elektřiny jsou dvě odlišné věci. Jak si mezi nimi vybrat?

Sjednejte si správný tarif a ušetřete!

U sazby elektřiny většinou není co rozmýšlet. Sazba elektřiny je většinou pevně dána způsobem vytápění objektu. Pokud topíte tepelným čerpadlem, máte nárok na výhodnou sazbu D56d. Tato sazba je výrazně výhodnější než standardní D02d, takže většinou není třeba žádných výpočtů. Jednoduše zvolíte z variant tu, na kterou máte nárok (existují sazby pro elektrické bojlery, přímotopy i akumulační vytápění).

Naprostá většina domácností však elektřinu k vytápění nebo ohřevu vody nepoužívá, a proto automaticky spadá pod standardní sazbu D02d. Jedinými objekty, u nichž se vyplatí složitě počítat a vybírat sazbu, jsou víkendové chaty, kde můžete zvolit například některý z víkendových tarifů (nabízí levnou elektřinu o víkendech, ale výrazně dražší ve všední dny).

Tarify elektřiny se nijak neliší od tarifů mobilních operátorů. V rámci dané sazby nabízí každý operátor jeden či větší počet tarifů, které se liší cenou elektřinu případně měsíčními poplatky (případně speciálním bonusem, garancí ceny elektřiny na určité časové období atp.).  Na rozdíl od mobilních operátorů většinou obchodníci s elektřinou nabízí maximálně několik různých tarifů v sazbě D02d, pro ostatní sazby mají jen jednu nabídku.  

Srovnejte si tarify!

Pokud znáte svou sazbu, můžete si jednoduše srovnat nabídku tarifů ve vašem regionu. Vyzkoušejte naši kalkulačku!


Sazby elektřiny: Jednotarifová nebo dvoutarifová?

Nabídka sazeb je na první pohled až děsivě rozsáhlá. Na výběr máte ze dvou jednotarifních a sedmi dvoutarifních sazeb. Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Jednotarifní sazba znamená, že platíte celý den stejnou cenu za 1 kWh elektřiny. Oproti tomu dvoutarifní sazby nabízejí v průběhu dne levnější (nízký tarif, nesprávně označovaný jako noční proud) a dražší (vysoký tarif) cenu elektřiny.

Dvoutarifní sazby se mezi sebou liší v délce trvání nízkého tarifu. Zjednodušeně řečeno, čím vyšší číslo sazby, tím delší dobu máte levnější elektřinu (D26d nabízí 8 hodin nízkého tarifu,D56d 22 hodin).

Navzdory všeobecnému povědomí neexistuje žádný „noční proud“ a většina uživatelů využívá jednotarifní sazby. Nejběžnějšími a nejčastěji využívanými sazbami v českých domácnostech jsou jednotarifní sazby D01d a D02d (využívá je zhruba 66 % domácností). Sazba D01d je určena pro objekty s nízkou spotřebou (nízké měsíční poplatky, ale vyšší cena za kWh), sazba D02d pro vyšší spotřebu (vyšší měsíční poplatky, nižší cena za kWh elektřiny, standardní sazba pro byty a domy).  Obě sazby lze přidělit každému, aniž by pro jejich získání bylo třeba splnit nějaké zvláštní podmínky. U největších dodavatelů elektřiny se tyto sazby skrývají pod názvy tarifů D Standard (ČEZ), ElektřinaKlasik (E.ON) a KomfortKlasik 24 (PRE).

Dvoutarifní sazby: Co musíte splnit?

Dvoutarifové sazby jsou rozděleny do sedmi typů podle způsobu vytápění. Čím vyšší číslo sazby, tím vyšší počet hodin platnosti nízkého tarifu (levnější elektřiny)

Dvoutarifní sazby elektřiny

  • D25d (akumulační ohřev vody) – 8 hodin NT (nízkého tarifu), nižší spotřeba
  • D26d (akumulační ohřev vody nebo vytápění) – 8 hodin NT, vyšší spotřeba
  • D35d (smíšené vytápění) – 16 hodin NT
  • D45d (přímotopy) – 20 hodin NT
  • D55d (tepelné čerpadlo) – 22 hodin NT, do 31. 3. 2005
  • D56d (tepelné čerpadlo) – 22 hodin NT, od 1. 4. 2005
  • D61d (chata a chalupa) – levnější elektřina (NT) od pátku 12:00 do neděle 22:00

Dvoutarifní sazby nezískáte automaticky. Musíte splnit konkrétní požadavky. Jedním z nich je např. požadavek na velikost hlavního jističe, která je dána maximální spotřebou energie elektrospotřebičů v domácnosti. Pokud je velikost vašeho hlavního jističe nedostatečná, lze požádat o změnu jeho velikosti a následně pak uzavřít smlouvu o nové sazbě (resp. tarifu), která vám bude lépe vyhovovat.

Dvoutarifní sazby jsou určeny pro domácnosti, v nichž se elektřina využívá pro vytápění nebo ohřev vody. Konkrétní typ vytápění většinou spadá pod předem danou sazbu.  Daný typ topného spotřebiče pak musí být řádně instalován a je u něj třeba zajistit blokování v době platnosti vysokého tarifu (to je zajištěno speciálním časovacím obvodem, spínaným pomocí přístroje, jež řídí vysoký a nízký tarif).

Spotřebiče, zajišťující vytápění, musí zároveň dosáhnout určitého podílu na příkonu celé domácnosti. Znamená to, že např. u sazby D35d musí systém vytápění tvořit minimálně 50 % z příkonu hlavního jističe. Výjimku tvoří pouze sazba D25d, kde tato podmínka nemusí být splněna.

Tarif speciálně pro chataře

Specifickou dvoutarifní sazbou je D61d, která je určena pro víkendový režim. Tato sazba je výhodná pouze pro chataře nebo chalupáře – ti zaplatí od pátečních 12 hodin do nedělních 22 hodin za elektřinu pouze okolo 2 Kč za kilowatthodinu, zatímco během týdne se jeho cena zvýší na cenu pohybující se okolo 6,5 Kč za kilowatthodinu (ČEZ). Pro běžné domácnosti je tedy tento tarif nevýhodný.


Jak na změnu sazby?

Co dělat pokud se rozhodnete pro změnu sazby? Při nejjednodušším typu změn, jako je přechod ze sazby D01d na D02dm je postup velmi jednoduchý. Není ani třeba podávat dodavateli formulář, povětšinou stačí vše vyřídit telefonicky, emailem nebo prostřednictvím jiné z distributorem nabízených variant.

Pokud se však jedná o změnu z jednotarifní sazby na dvoutarifní a obráceně (nebo v případě změny hodnoty hlavního jističe), je třeba postupovat podle daných pokynů. Nutné je vyplnit a žádost a poslat ji včetně příloh dodavateli, který ji do 30 dnů zpracuje a následně vás vyrozumí zasláním písemného stanoviska.

Je možné díky změně tarifu ušetřit?

Kolik lze se změnou sazby (a tedy i tarifu) ušetřit? Pokud dosáhnete na některou z dvoutarifních sazeb, úspory jsou úměrné počtu hodin, v nichž je do vaší domácnosti dodáván proud v nízkém tarifu. Pokud tedy například přejdete ze sazby D02d na D25d, kde je doba nízkého tarifu 8 hodin denně, ušetříte zhruba 20 % nákladů. Pokud dosáhnete na tarif D45d, kde je elektřina v nízkém tarifu dodávána 20 hodin denně, můžete ušetřit až okolo 50 % nákladů.

Nízké tarify můžete navíc využívat i pro provoz dalších spotřebičů – například praček nebo myček. Jestliže se vyvarujete jejich zapínání v době vysokého tarifu, lze při jejich provozu za rok ušetřit i několik stokorun.

Sazba versus tarif

Celkem existují dvě jednotarifové a sedm dvoutarifových sazeb. Nejužívanější sazbou je v České republice D02d, která je určena pro domácnost s běžnou spotřebou (domácnost elektřinu využívá na svícení a pro napájení klasických domácích spotřebičů). Pokud doma elektřinou topíte nebo ohříváte vodu, měli byste využívat některé z dvoutarifových sazeb (vše si můžete jednoduše spočítat na našem kalkulátoru).

Obchodníci s elektřinou ukrývají sazby pod lákavé marketingové názvy a nazývají je tarify nebo produkty. Sazbu D02d si u ČEZ objednáváte jako tarif D Standard, u E.ON jako tarif ElektřinaKlasik a u PRE jako tarif KomfortKlasik 24.


Registrovat

Potřebujete poradit?

Volejte nám s dotazy
na změnu dodavatele:

844 543 111

infolinka@cenyenergie.cz

reklama